Podélné parkování - jak podélně parkovatDopravní značka podélného parkování

Podélné parkování je pro někoho noční můrou. Obzvláště ve městech a hlavně na větších sídlištích se mu ale nevyhne nikdo. Při troše tréningu a trpělivosti se to ale dokáže naučit každý. Důležité je věřit si a nenechat se znervóznit okolím. Pro správné zvládnutí vám pomůže následující postup díky kterému se snad lépe naučíte, jak správně podélně parkovat.

Trocha teorie

Nejprve si celou operaci ve zkratce naznačíme. Prvním bodem je nalezení místa, do kterého se s vašim autem vejdete. Zajedete k vozidlu ve předu, naplno vytočíte volant doleva, couváte dokud nejste ve vhodném úhlu k přednímu vozidlu, pak volant otočíte na opačnou stranu a couváte dokud nejste rovnoběžně s chodníkem. 

Dejte si pozor, jelikož podélné parkování proti směru jízdy (v opačném jízdním pruhu, než jste vy), je přestupkem a může vás stát pokutu.

Předchozí shrnutí zní složitě, ale doopravdy to tak složité není. Popíšeme si tyto kroky podrobněji.

1. Příjezd do výchozí pozice

Výchozí postavení pro podélné parkování

Najeďte s autem tak, aby bylo přibližně na stejné úrovni, jako vozidlo stojící před vašim vybraným parkovacím místem.

Mezi vámi nechte obvyklou mezeru okolo tři čtvrtě až jednoho metru.

Samozřejmě pohledem zpět zkontrolujte, zda za vámi není nějaké další vozidlo nebo osoba. Pokud ne, pak můžete začít se samotným parkováním.

2. Levý oblouk - couvání

Couvání do oblouku vpravoNyní vytočte volant co to půjde doprava. Zařaďte zpátečku a pomalu začněte couvat. Vaše auto se v podstatě obtočí okolo vepředu stojícího auta.

Při couvání bude mít vaše auto bod otáčení více méně v ose zadních kol. Proto je couvání vhodnější, jelikož není třeba tolik místa, něž při parkování zepředu. 

Až budete s tímto autem svírat úhel okolo 45°, pak zastavte. 

3. Pravý oblouk - couvání

Couvání do oblouku vlevoNyní otočte volant úplně doleva a opět začněte couvat. Vaše auto se začne srovnávat s chodníkem.

Ve chvíli kdy bude rovnoběžné s chodníkem zastavte.

Samozřejmě musíte kontrolovat ve zpětných zrcátkách, kolik místa máte mezi sebou a vozidlem vzadu. S tímto vám může pomoci parkovací asistent. Pokud jej nemáte, tak vám může ukazovat třeba i váš spolujezdec.

4. Závěrečné srovnání auta

Srovnané a zaparkované autoNyní se vaše auto nachází ve správné pozici na parkovacím místě, ale jste příliš blízko auta vzadu. Proto zařaďte jedničku a opatrně popojeďte dopředu.

Pokuste se dbát na to, aby mezi vámi autem vepředu i autem vzadu byla přibližně stejná mezera. Tím pádem umožníte jejich řidičům pohodlně z parkoviště odjet. 

Pokud stojíte příliš daleko od obrubníku, pak je vhodná chvíle párkrát popojet kousek dopředu a dozadu a auto k obrubníku přiblížit.

Při vystupování z auta zkontrolujte radši v levém zpětném zrcátku před otevřením dveří, zda nejede nějaké jiné auto. Pokud podélně parkujete v užších ulicích, můžete si pro jistotu po zaparkování sklopit toto levé zrcátko, aby nepřišlo k újmě.

Podélné parkování jízdou vpřed

Je-li mezera mezi vozidly přibližně dvakrát delší než vaše vozidlo, můžeme zkusit zaparkovat podélně i bez couvání. Pomalu pojedete podél vozidla, které je před vyhlídnutým parkovacím místem.

Když je vaše vozidlo polovinou přibližně na úrovni předního nárazníku vedlejšího vozidla, stočíte volant úplně doprava, směrem k okraji vozovky.

Před tím, než přední kolo dosáhne okraje vozovky (chodníku), otočíte volant na druhou stranu - úplně doleva. Pomalu pojedete kolem okraje a plynule vracíte volant do polohy rovně, aby se vaše auto srovnalo.


Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskusní téma: Podélné parkování

Datum 25.06.2013

Vložil Honza

Titulek Re: Složitá, přitom nebezpečná metoda!

Odpovědět

Vystaržná světla při parkování dávají jenom ti co to neumí. Vrať se do autoškoly.
Podélné parkování probíhá tak, že zastavíš u místa, kde chceš parkovat, dáš blinkr doprava a ostatní ví, že budeš parkovat. A zbytek probíhá stejně, jak píšeš.

Datum 18.04.2014

Vložil Me

Titulek Re: Re: Složitá, přitom nebezpečná metoda!

Odpovědět

Ve skutečností stačí začít parkovat (zařazení spátečky), řidiči to podle toho buď poznají, nebo se alespoň lekou že chceš couvat a ujedou :)

Datum 25.01.2013

Vložil Miroslav

Titulek automatické podéné parkování

Odpovědět

Líbilo by se Vám auto, které by při přijetí k parkovacímu místu samo zaparkovalo?

Datum 07.09.2012

Vložil Pepík

Titulek parkovani asistent

Odpovědět

Parkovací asistent nepotřebuju :) Mám řidičák a už to 2 měsíce, na podelné parkovaní nemám problém :)

Datum 21.06.2012

Vložil Ano

Titulek :)

Odpovědět

Ja kvuli podelnemu parkovani nedal zaverecny zkousky... proste to neumim potreboval bych nejakeho asistenta

Datum 29.08.2012

Vložil Patrik

Titulek Re: :)

Odpovědět

taky ne

Datum 26.09.2011

Vložil pajdula

Titulek cvicme v rytme

Odpovědět

v tejto onlineovke je hned prvy level prave na to a mate casu kolko chcete: https://hry.bestforcar.sk/Online-Hry-Games/PARKOVANIE-AUTA-HRY/147-Parkuj-ako-profesional/

Datum 10.08.2011

Vložil pete

Titulek ja mam moc dlouhe auto

Odpovědět

a malo otocne kola :(

Datum 08.08.2011

Vložil Ales

Titulek A tady je online hra na tréning

Odpovědět

https://www.freewebarcade.com/game/parking-lot-3/

Datum 08.09.2011

Vložil Marcela

Titulek Re: A tady je online hra na tréning

Odpovědět

Já jsem asi úplně blbá, ale čím se to ovládá? Šipkama to jde jen dopředu a dozadu...