Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
 
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky je možno řešit na místě, ale také v přestupkovém řízení. Pro složitější případz lze využít v zastoupení advokáta v přestupkovém řízení.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 22.09.2020

Vložil Lucie

Titulek Parkování před vraty

Odpovědět

Dobrý den, každé ráno vezu děti do skoly a školky, parkování tam není,pouze naproti podél silnice u rodinných domů. Dnes tam nebylo místo,zaparkovala jsem před vraty jedného z nich, že to stihnu do doby 3 minut. Bohužel bylo to 5 minut. Pan potřeboval mezitím vyjet a naštvaně si natočil mě auto i mně. Omluvila jsem se ale pana to nezajímalo. Nemá na vratech žádné označení a ví, že tam je každé ráno problém s parkováním. Může s tym videem něco udělat? Děkuji za odpověď

Datum 16.06.2020

Vložil Martin Pavešic

Titulek Parkování na trávě vedle paneláku

Odpovědět

Dobrý den,chtel bych se zeptat jestli parkování na trávě u paneláku je přestupek a může se řešit s městkou policií,jedná se o zatrávněnou plochu u domu bez vyznačeného parkoviště.Dekuji za odpověď.

Datum 20.05.2020

Vložil Zdena

Titulek Parkováni za modrou čarou s nezaplaceným poplatkem

Odpovědět

Mám dotaz. Do 8.4. Jsem měla zaplacený rezidentské parkování v zóně Prahy 1. Byla jsem mimo Prahu a parkování jsem zaplatila až 25.4. Auto bylo zaparkované stále na stejnem místě a psemnou pokutu jsem obdržela 3x za datum 19. , 20. A 22. Je možné za ten samý přestupek platit 3x pokutu?

Datum 31.01.2020

Vložil Josef

Titulek Znojmo

Odpovědět

Dobrý den, dostal jsem pokutu ve Znojmě, jelikož jsem stál v centru města mimo vyhrazené parkoviště. Kupoval jsem si kebab a stál tam asi jen 10 minut. Má smysl zkoušet se vyhnout pokutě a jít ke komisi, a zkusit to uhrát na to, že budou mít přestupek špatně zdokumentovaný? Na místě jsem odmítl pokutu zaplatit, jelikož na stejném místě stojí auta často a krátká doba je víceméně tolerována. Děkuji

Datum 14.08.2019

Vložil

Titulek Párkováni

Odpovědět

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda se může stát ve výjezdu z parkoviště, když nechám dostatečný prostor pro výjezd a vjezd vozidel. Žádné značení například jízdních pruhů tam není.

Děkuji za odpověď.