Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
 
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky je možno řešit na místě, ale také v přestupkovém řízení. Pro složitější případz lze využít v zastoupení advokáta v přestupkovém řízení.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 14.08.2019

Vložil

Titulek Párkováni

Odpovědět

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda se může stát ve výjezdu z parkoviště, když nechám dostatečný prostor pro výjezd a vjezd vozidel. Žádné značení například jízdních pruhů tam není.

Děkuji za odpověď.

Datum 25.05.2019

Vložil David

Titulek Pokuta po vypršení lhůty parkovné

Odpovědět

Dobrý den, parkoval jsem v Praze 6 na parkovišti placeného stání. Koupil jsem si parkování na dvě hodiny (tzn. 18:00 - 20:00), a z parkoviště jsem odjížděl cca o 10 minut po vypršení lhůty. Ale v těch 10ti minutách už mě stihlo vyfotit auto a za měsíc mi přišel dopis s pokutou. Volal jsem za oddělení uvedené v dopise a paní mi řekla že se to odloží (tzn. že nebudu nic platit a prominou mi to). Ale po skoro třech týdnech mi nepřišlo žádné písemné vyjádření že to bylo odloženo. Je to v pořádku nebo je možné že z toho budou ještě nějaké komplikace? Díky, David.

Datum 06.03.2019

Vložil Vendula

Titulek Parkovani

Odpovědět

Dobry den,
dostala jsem pokutu za zaparkovani vozidla podel chodniku - bez znacky a bez oznaceni na silnici , byla pokuta opravnena?
Jedna se o mesto Neratovice a bylo mi receno ze nemusi byt misto oznacene zadnou znackou a stat tam nesmim?
Diky za odpoved

Datum 06.12.2018

Vložil Jarda

Titulek Stání na neplaceném parkovišti mimo pruhy

Odpovědět

Dobrý den
Dostal jsem pokutu za stání na neplaceném parkovišti .
Stál jsem na místě kde jsem nikoho neomezoval...
Akorát tam už nebyly pruhy....

Datum 01.10.2018

Vložil Petr

Titulek Parkování

Odpovědět

Mám dotaz jestli je přestupek stát jednou stranou auta na čáře vymezující parkovací místo. Někteří řidiči parkují tak ať mají více místa na vystupování a tak se nedá zaparkovat jinak. Děkuji za odpověď.