Podélné parkování - jak podélně parkovatDopravní značka podélného parkování

Podélné parkování je pro někoho noční můrou. Obzvláště ve městech a hlavně na větších sídlištích se mu ale nevyhne nikdo. Při troše tréningu a trpělivosti se to ale dokáže naučit každý. Důležité je věřit si a nenechat se znervóznit okolím. Pro správné zvládnutí vám pomůže následující postup díky kterému se snad lépe naučíte, jak správně podélně parkovat.

Trocha teorie

Nejprve si celou operaci ve zkratce naznačíme. Prvním bodem je nalezení místa, do kterého se s vašim autem vejdete. Zajedete k vozidlu ve předu, naplno vytočíte volant doleva, couváte dokud nejste ve vhodném úhlu k přednímu vozidlu, pak volant otočíte na opačnou stranu a couváte dokud nejste rovnoběžně s chodníkem. 

Dejte si pozor, jelikož podélné parkování proti směru jízdy (v opačném jízdním pruhu, než jste vy), je přestupkem a může vás stát pokutu.

Předchozí shrnutí zní složitě, ale doopravdy to tak složité není. Popíšeme si tyto kroky podrobněji.

1. Příjezd do výchozí pozice

Výchozí postavení pro podélné parkování

Najeďte s autem tak, aby bylo přibližně na stejné úrovni, jako vozidlo stojící před vašim vybraným parkovacím místem.

Mezi vámi nechte obvyklou mezeru okolo tři čtvrtě až jednoho metru.

Samozřejmě pohledem zpět zkontrolujte, zda za vámi není nějaké další vozidlo nebo osoba. Pokud ne, pak můžete začít se samotným parkováním.

2. Levý oblouk - couvání

Couvání do oblouku vpravoNyní vytočte volant co to půjde doprava. Zařaďte zpátečku a pomalu začněte couvat. Vaše auto se v podstatě obtočí okolo vepředu stojícího auta.

Při couvání bude mít vaše auto bod otáčení více méně v ose zadních kol. Proto je couvání vhodnější, jelikož není třeba tolik místa, něž při parkování zepředu. 

Až budete s tímto autem svírat úhel okolo 45°, pak zastavte. 

3. Pravý oblouk - couvání

Couvání do oblouku vlevoNyní otočte volant úplně doleva a opět začněte couvat. Vaše auto se začne srovnávat s chodníkem.

Ve chvíli kdy bude rovnoběžné s chodníkem zastavte.

Samozřejmě musíte kontrolovat ve zpětných zrcátkách, kolik místa máte mezi sebou a vozidlem vzadu. S tímto vám může pomoci parkovací asistent. Pokud jej nemáte, tak vám může ukazovat třeba i váš spolujezdec.

4. Závěrečné srovnání auta

Srovnané a zaparkované autoNyní se vaše auto nachází ve správné pozici na parkovacím místě, ale jste příliš blízko auta vzadu. Proto zařaďte jedničku a opatrně popojeďte dopředu.

Pokuste se dbát na to, aby mezi vámi autem vepředu i autem vzadu byla přibližně stejná mezera. Tím pádem umožníte jejich řidičům pohodlně z parkoviště odjet. 

Pokud stojíte příliš daleko od obrubníku, pak je vhodná chvíle párkrát popojet kousek dopředu a dozadu a auto k obrubníku přiblížit.

Při vystupování z auta zkontrolujte radši v levém zpětném zrcátku před otevřením dveří, zda nejede nějaké jiné auto. Pokud podélně parkujete v užších ulicích, můžete si pro jistotu po zaparkování sklopit toto levé zrcátko, aby nepřišlo k újmě.

Podélné parkování jízdou vpřed

Je-li mezera mezi vozidly přibližně dvakrát delší než vaše vozidlo, můžeme zkusit zaparkovat podélně i bez couvání. Pomalu pojedete podél vozidla, které je před vyhlídnutým parkovacím místem.

Když je vaše vozidlo polovinou přibližně na úrovni předního nárazníku vedlejšího vozidla, stočíte volant úplně doprava, směrem k okraji vozovky.

Před tím, než přední kolo dosáhne okraje vozovky (chodníku), otočíte volant na druhou stranu - úplně doleva. Pomalu pojedete kolem okraje a plynule vracíte volant do polohy rovně, aby se vaše auto srovnalo.


Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskusní téma: Podélné parkování

Datum 15.07.2013

Vložil marek

Titulek kdo neumi zaparkovat, ...

Odpovědět

... nema co delat za volantem!

Datum 15.08.2013

Vložil Jana

Titulek Re: kdo neumi zaparkovat, ...

Odpovědět

Dobra rada nad zlato sa vravi, vsak hajzel?
Ved aj ty budes niekedy potrebovat radu, vela stastia.

Datum 06.10.2015

Vložil vicci

Titulek Re: Re: kdo neumi zaparkovat, ...

Odpovědět

Ty ses asi jako expert narodil co? Ty jsi ale debil!!!!

Datum 24.04.2018

Vložil Ich

Titulek Re: Re: Re: kdo neumi zaparkovat, ...

Odpovědět

Curaku

Datum 27.12.2016

Vložil Sasulinek

Titulek Re: kdo neumi zaparkovat, ...

Odpovědět

Nebud chytry....

Datum 01.07.2013

Vložil Alča

Titulek Já se bojím Prakování :D

Odpovědět

Já se bojím že když parkuju tak nabořím auto u kterého chci zaparkovat.Fakt tohle u zkoušek asi nedám :( Nemáte nějaké rady???

Datum 01.10.2013

Vložil Alš

Titulek Re: Já se bojím Prakování :D

Odpovědět

Co takhle praktický nácvik s pytlem polystyrenu?

Datum 27.02.2018

Vložil Šalamoun

Titulek Re: Já se bojím Prakování :D

Odpovědět

Jetdi busem jina rada neni

Datum 30.04.2013

Vložil Magda

Titulek poradte

Odpovědět

Sousedi si před domem na ulici, kde není dostatek parkovacích míst staví popelnice s lankem,a blokují tak ostatním místo. Co můžu dělat? odstavila jsem popelnice, několikrát. dočkala jsem se toho, že na mně sousedi zvonili v půl 12 večer, a když jsem neodpovídala, naštvaně zaparkovali svoje dvě auta tak, abych nemohla vyjet.

Datum 09.05.2013

Vložil Arnošt

Titulek Re: poradte

Odpovědět

jednoduché, policie, když se na vas vysere policie, tak si zajděte o pul dvanacte vy trochu povyrazit a kličema upravte jejich lak nebo rovnou baseballkou (stojí na internetu 200,-) jim rovnou srovnejte karoserii že se jim ty dvě auta vlezou do oněch dvou popelnic.. To by si u nas jenom zkusili.. Co dokazal tata vyřešit za problemy při parkování v prujezdu našem.. Nesmazatelnýma fixama nespočet popsaných oken že se tu neparkuje a podobně.. oni si to pak rozmyslí