Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
 
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky je možno řešit na místě, ale také v přestupkovém řízení. Pro složitější případz lze využít v zastoupení advokáta v přestupkovém řízení.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 01.10.2018

Vložil Petr

Titulek Parkování

Odpovědět

Mám dotaz jestli je přestupek stát jednou stranou auta na čáře vymezující parkovací místo. Někteří řidiči parkují tak ať mají více místa na vystupování a tak se nedá zaparkovat jinak. Děkuji za odpověď.

Datum 05.10.2018

Vložil Martin

Titulek Re: Parkování

Odpovědět

Pravděpodobně to přestupek není (nevím to, ale na sto procent - také záleží na situaci a jak moc auta přesahují). Kdyby však někdo zastavil tak nešikovně, že by znemožnil vyjetí ostatních vozidel (např. při podélném parkování), tak by tu už pravděpodobně přestupek byl.

Datum 31.08.2018

Vložil Šárka

Titulek parkovani

Odpovědět

Prosím ptám se zdali je na pokutu-zastavila jsem tak,ze mi část auta stalo na pruhu pro další auto...Slo mi špatně vytočit auto,když jsem parkovala,jelo zamnou auto a tak jsem rychle zajela a část mého auta zabiralo druhé místo.Stala jsem tam pět minut..prijel městský policista a chtěl me pokutovat..Bylo to opravnene?Dekuji za odpoved

Datum 01.09.2018

Vložil Martin

Titulek Re: parkovani

Odpovědět

Pravděpodobně to oprávněné bylo.

Datum 15.08.2018

Vložil Vaclav

Titulek Uz 4x pokuta za parkovani na chodniku

Odpovědět

Zdravim :) prosim jen o info co se stane s pokutami, ktere nestihnu do onech 5 (nebo kolika) dnu zajit zaplatit na mestaky? Posilaji to pak rovnou do nejakeho spravniho rizeni nebo predtim poslou jeste vyzvu k zaplaceni pokuty? Je to za stani na "chodniku" - uplne nesmyslne, parkuji tu vsichni a mestaci jen buzeruji. Chodnik to je jen dle uzemniho planu, ale rozlohu i dispozice to ma parkoviste, chodnik je dostatecny mimo. Uz je to moje asi 4ta pokuta a tak se trochu obavam o nejakou exekuci nebo podobne. Dekuji za odpovedi.