Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
 
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky je možno řešit na místě, ale také v přestupkovém řízení. Pro složitější případz lze využít v zastoupení advokáta v přestupkovém řízení.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 06.04.2012

Vložil Chris

Titulek Re: nesouhlasím

Odpovědět

Postižený nemusí být právě řidič...

Datum 31.07.2011

Vložil petr

Titulek parkovaní

Odpovědět

dobry den chtel bych se zeptat mam vjezd do domu a naproti nas maji auto a furt nam ho staveji naproti vjezdu da se stim neco delat ??? dekuji

Datum 12.06.2011

Vložil Alis

Titulek parkování před vjezdem

Odpovědět

Dobrý den, máme s přítelem menší problém. Pronajali jsme si byt ve vilce se dvorem, kde je parkovací místo. Na vratech máme ceduli s nápisem "neparkujte - vjezd" a také symbol zákazu stání. Sousedé nám však každý den parkují venku přímo před tímto vjezdem, protože sami parkovací stání nemají. Domluva s nimi není. Např. minulou noc tam opět schválně zaparkovali a za oknem auta si vystavili dopis z MÚ s vyjádřením, že symbol "zákaz zastavení" na vratech vjezdu nelze považovat za skutečnou dopravní značku. Díky sousedům je tak naše auto zablokované buď na dvoře, nebo se naopak nemůžeme dostat domů. Když tam zrovna nestojí autem, zaparkují před vraty alespoň motorku.

Dá se stím vůbec něco dělat? Můžeme žádat strážníky od odtažení blokujících vozidel?

Datum 26.06.2011

Vložil Nastvany ridic

Titulek Re: parkování před vjezdem

Odpovědět

Mame stejny nebo hodne podobny problem. Auto by nemelo blokovat vjezd do garaze. Osobne bych kdykoliv, kdy auto jenom uvidim, ze blokuje vjezd zavolal mestskou policii a odtahovou sluzbu. Auto tam nesmi stat nikdy a je uplne jedno, jestli zrovna chcete vyjizdet nebo ne.

Datum 12.02.2014

Vložil Ondřej

Titulek Re: parkování před vjezdem

Odpovědět

Není nic lehčího, než zažádat na úřadě o certifikovanou značku zákazu. Potom múžete volat policii i odtahovku dle libosti. Do té doby nemáte ze zákona nárok. Značka stojí cca 3000 máte pokoj. A soused má po prdeli :D. Hřebíky u kol, vypouštění pneumatik atd. nedoporučuji. Jde o poškození cizí věci a mohlo by to nehezky skončit.