Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
 
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky je možno řešit na místě, ale také v přestupkovém řízení. Pro složitější případz lze využít v zastoupení advokáta v přestupkovém řízení.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 21.03.2018

Vložil Josef V

Titulek parkovani na modre zone

Odpovědět

Byl bych rad kdyby bylo upresneno parkovani v tak zvane "modre zone"pro drzitele prukazu ZTP.Projizdejici auta,ktera nacitaji SPZ nezaznamenavaji prukazy (karty)ZTP.

Datum 22.05.2018

Vložil Jan

Titulek Re: parkovani na modre zone

Odpovědět

Doporučuji: raději tam neparkujte. V nejhorším zaplatíte pokutu a peníze se využijí na dobrou věc.

Datum 06.11.2017

Vložil MUDr. Zbyněk Mlčoch

Titulek Je možné vůbec někde zaparkovat?

Odpovědět

Těch zákazů je tooooooolik, praktičtější by byla možná stránka KDE JE MOŽNÉ ZAPARKOVAT :)

Datum 11.10.2017

Vložil Milan

Titulek zastavení v zóně

Odpovědět

Dobrý den, zastavil jsem v Praze u Smíchovského nádraží (kde není K+R ani jiná možnost - pouze autobusové zastávky, po zastavení v komunikaci by nezbyl průjezd kolem tramvají) na fialové zóně, jen po dobu nezbytně nutnou pro naložení někoho, kdo přijel vlakem. Zastavil jsem, neměl jsem v úmyslu parkovat (cestující už čekali u krajnice na domluveném místě), auto jsem nezajistil proti zneužití (naopak zůstala otevřená okna a klíčky v zapalování, pouze jsem kvůli snížení emisí vypnul po dobu nastupování motor), uložili jsem zavazadla do kufru, dotyční nastoupili a odjeli jsme. Mám v autě sledování + elektronickou knihu jízd, jsem schopný dokázat, že jsem tam stál od 13:04 do 13:06. Dnes mi přišla pokuta za nezaplacené parkování z 13:05, přesně v této chvíli kolem projelo sledovací auto Eltodo. Co jsem zjišťoval, tak v oranžové a fialové zóně neplatí 3 minuty pro naložení/vyložení lidí nebo věcí (jako na modré zóně, místě pro invalidy apod.) - toto jsem nevěděl, měl jsem za to, že tato lhůta platí všude, ale neznalost zákona neomlouvá, vím. Přesto, i proto, že jsem schopen doložit dobu zastavení na dvě minuty, lze se proti tomuto nějak bránit? Pokud ano, jak? Děkuji

Datum 16.11.2017

Vložil JardaB

Titulek Re: zastavení v zóně

Odpovědět

Jediná obrana je jít na ústní projednání přestupku s důkazy a svědky a tím to končí. Pokud tam bude blbec, tak si vás poslechne a půjdete ke správnímu řízení. Výsledek je zase nejistý. (V Táboře pan Krejčí, který řeší správní řízení a vidí foto z místa činu se žlutou čárou přerušovanou, tak napíše do rozhodnutí žlutá čára souvislá.)