Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 26.06.2016

Vložil Petr

Titulek manipulační zona

Odpovědět

Dobrý den,
řeším přestupek při parkování v manipulační zoně. Kdy jsem stál dvěma koly za bílou čárou, která ji označuje. Samotná zona nebyla nijak označena viditelnou značkou, jen na zemi. Bohužel jsem tak musel zaparkovat, jelikož by se jinak nedalo vylézt z vozidla, kdy tam bylo nalepené druhé auto.

Datum 17.06.2016

Vložil ŠÁRKA

Titulek VJEZD

Odpovědět

DOBRÝ DEN, BYDLÍM V RODINNÉM DOMĚ. CHCI SE ZEPTAT ZDA MŮŽU STÁT PŘED VJEZDEM DO VRAT. MÁME VELKÉ PROBLÉMY S MĚSTEM A SPÍŠ TO UŽ VYPADÁ NA ŠIKANOVÁNÍ. SMÍ SE PARKOVAT PŘED VJEZDEM? DĚKUJI

Datum 08.05.2016

Vložil Jakub Němec

Titulek Pokuta za parkování v protisměru

Odpovědět

Dobrý den volali mi policiste že mi přijde domů pokuta za parkování v protisměru do naší ulice vedou 2 příjezdové cesty a ani jedna není označena značkou zákaz vjezdu nebo jinou značkou. Tak nevím proč bych měl platit já pokuď zaparkuji směr auta do kopce ne z kopce . Děkuji za rady

Datum 17.05.2016

Vložil Ililcik

Titulek Re: Pokuta za parkování v protisměru

Odpovědět

§ 25 odst. 1a)
Řidič smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo.

Chtělo by to přečíst si znovu 361/2000 Sb. Stále mě překvapuje co všechno tam je a na silnicích se neděje a naopak... ;o)

Datum 07.05.2016

Vložil Bohumil

Titulek nalozeni tv

Odpovědět

Dobry den chci se zeptat jestli muze policista udelit pokutu za parkovani v krizovatce pro nezbytne dlouhou dobu za ucelem nalozeni vyzvednuti a nalozeni tv z opravny. Dekuji