Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 18.01.2017

Vložil Radek

Titulek parkování Šestka?

Odpovědět

Dobrý den, v tomto článku - http://neutralne.cz/jak-nejlepe-zaparkovat-v-praze-na-letisti/ jsem se dozvěděl o možnosti parkování na střeše OC Šestka.
Nechám-li své auto po dobu delší jednoho dne, jaký za to může být postih a případně kde pak mám to (odtažené) auto hledat? Další hrozící sankce by mne zajimaly také. Děkuji.

Datum 06.01.2017

Vložil Slavka Hermanová

Titulek Příčné parkování

Odpovědět

Dobrý den,můžete mi odpovědět na otázku,jaká je minimální vzdálenost aut parkujících vedle sebe?Dvakrát zaposlední týden se mi stalo,že jsem nemohla nastoupit do auta,protože řidič vedle mně zaparkoval30cm od mého auta.Co mohu dělat?

Datum 14.12.2016

Vložil Jirka

Titulek Parkování na veřejném parkovišti.

Odpovědět

Prosím o reakci na můj dotaz. Ťuknul jsem při couvání na veřejném parkovišti na sídlišti do druhého auta. Já stál na vyznačeném místě pro parkování, druhé auto (protože parkoviště bylo plné) stálo v prostoru uprostřed parkoviště. Nevšim jsem si ho ve spěchu. Kdo je vlastně na vině? Děkuji.

Datum 15.12.2016

Vložil Ondrej

Titulek Re: Parkování na veřejném parkovišti.

Odpovědět

Prijde mi, ze spis hledate alibi. Za najeti do auta muze ten, kdo najel do auta. Treba tllen ridic si tak musel stoupnout, ptz uz blbe stala auta vedle nej, ktera pak odjela. Diky, ze se onomu ridici prihlasite a pres pojistovnu vyresite.

Datum 19.01.2017

Vložil Tom

Titulek Re: Parkování na veřejném parkovišti.

Odpovědět

Ty si naboural, takže jasne ze je to tvá chyba !