Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 19.02.2017

Vložil Ivo

Titulek Parkovani u polni cesty

Odpovědět

Dobry den, jiz pres 20let vyuzivame polni cestu jakoz to prijezdovou k vlastnimu pozemku, zahrade. Vzdy jsme logicky parkovali kolmo k ceste pred pozemkem, tak abychom nezavazeli ostatnim projizdejicim - nikdy to nikomu nevadilo. Pri tomto parkovani zasahujeme bohuzel vozidlem do lesa, jelikoz cesta vede kolem lesa. Mame problem s lesnikem, ktery si nepreje takto parkovat i kdyz v miste parkovani neni zadny porost. Pozaduje parkovani podel sesty, pricemz pri tomto parkovani stejne auto zasahujeme do lesa a castecne do cesty.Pokud budu timto zpusobem (podelne) parkovat ze strany oploceneho pozemku, nikdo uz neprojede. Naposled pan na me zavolal i polici, ze nestojim podelne, jak kdyby to na teto samote nekomu melo vadit. Muzu se proti tomuto chytrolinovi nejak branit? Sam nevim jestli je kolme parkovani v tomto pripade trestne. Muzu popr.nekde dostat povoleni na kolme parkovani, aby to panovi zavrelo pusu? Co mi muzete v tomto podle me absurdnim pripade poradit. Dekuji moc.

Datum 25.02.2017

Vložil Jarek

Titulek Re: Parkovani u polni cesty

Odpovědět

Pokud parkuji kolmo k cestě a nezasahuji do cesty pak zabiram minimálně 4m směrem k lesu, vysvětlete mi jak při podélně stání s autem šířky 2m můžu zasahovat do lesa a navíc i do cesty?

Datum 10.02.2017

Vložil Ivana

Titulek parkování v zákazu stání - botička

Odpovědět

Prosím o info, nevšimla jsem si botičky a ani nalepeného upozornění na dveřích a rozjela jsem se s botičkou, kterou jsem zničila. Na místě jsem dostala pokutu za parkování od MP a byla přivolána i policije jako k bouračce. Jaký další postih mi hrozí? Děkuji.

Datum 10.02.2017

Vložil Tom II

Titulek právní úprava

Odpovědět

Hezký den, mohl by jste sem někdo do diskuze hodit nějakou právní úpravu parkování ? zákon a případně i nějakou vyhlášku města Prahy ? v 13/1997 ani 361/2000 jsem nic nenašel. Děkuji.

Datum 18.01.2017

Vložil Radek

Titulek parkování Šestka?

Odpovědět

Dobrý den, v tomto článku - http://neutralne.cz/jak-nejlepe-zaparkovat-v-praze-na-letisti/ jsem se dozvěděl o možnosti parkování na střeše OC Šestka.
Nechám-li své auto po dobu delší jednoho dne, jaký za to může být postih a případně kde pak mám to (odtažené) auto hledat? Další hrozící sankce by mne zajimaly také. Děkuji.