Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 14.06.2017

Vložil Kasel

Titulek Stani

Odpovědět

Vztahuje sa dodržení 3m v každém směru jízdy pro situaci stání vozidla v obci na naprotivné straně v křižovatce tvaru T?

Datum 30.05.2017

Vložil Honza

Titulek Parkovani podel.

Odpovědět

Dobry den u nas se pakrkuje kolmo a pred timto parkovistem lide zacali parkovat podelne takze se mi stalo ze jsem nemohl vyjet protoze me blokovat F transit ktery je sirsi nez normalni auta.Netroufnul jsem si vytacet auto po15 cm abych neposkodil svoje nebo toho bezohledneho ridice.Timto zpusobem pan blokoval asi 3 auta a zaroven nemohky jezdit oba smery aut zaroven je to prestupek? Policie nic nevyresila...dekuji

Datum 12.04.2017

Vložil Pavel

Titulek pokuta za staní v modré zoně

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat zda musím jit osobne na mestskou policii vyřídit prestupek za stíná v modré zoně, nebo mi tam muže zajít známí? Dekuji

Datum 10.04.2017

Vložil Pavel

Titulek Arogantní soused

Odpovědět

Dobrý den,

náš soused si zaplatil parkovací místo před barákem na parkovišti. Bohužel parkuje schválně jinde (pokud to jde) a vyhrazené místo nechává volné, aby jeho syn měl místo pro své auto. Takže mnohdy se stane, že na parkovišti je 1 volné (vyhrazené) místo, na které nikdo jiný nemůže zaparkovat a jiní sousedé nemají kde parkovat. Bohužel domluva není možná, je to arogantní Ostravák. Je zde nějaká možnost, jak to řešit?

Děkuji Vám za odpověď.

Datum 01.04.2017

Vložil Honza

Titulek vjetí na místo pro invalidy

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat jestli je přestupek vjetí na místo pro invalidy, když jsem musel manévrovat na malinkatém parkovišti, abych umožnil odjet jinému řidiči.
Děkuji za odpověd.