Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 25.11.2016

Vložil Denisa

Titulek skládání zboží

Odpovědět

Dobrý den. Několikrát za den potřebuji odjed z baráku, ale stojí nám tam auta a skládají zboží. Je to náš jediný vjezd a výjezd na dvůr. Můžou nás tam takto omezovat? Myslím si že tady neplatí ze můžou skládat zboží na dobu nutnou ke složení. Děkuji

Datum 23.11.2016

Vložil Renata

Titulek Podání vysvětlení -dopravní přestupek

Odpovědět

Prosím o odpověď ,zda se jedná o dopravní přestupek: zastavila jsem u krajnice vozovky před školou,která je v klidné části obce, auto jsem neopustila, jen počkala na syna cca 5min, částí auta jsem blokovala výjezd vozu na příčném parkovišti po pravé straně od mého vozu, nejde o vjezd k domu ke garáží nebo vratům,ale parkovací místo před domem,které je na pozemku obce.Jelikož jsem své auto neopustila,umožnila jsem výjezd řidiči okamžitě, když přišel a chtěl vyjet.Zadne dopravní omezení na zastavení tam není. Můžete mi prosím poradit, jaký zákon jsem porušila? Řidič vyjíždějícího auta z tohoto parkovacího místa mě pravděpodobně nahlásil na MP. Moc děkuji za odpověď

Datum 21.11.2016

Vložil Bobr

Titulek dvě pokuty za jeden přestupek

Odpovědět

Zaparkoval jsem auto na chodníku, protože není možnost kde jinde zastavit. Večer ve 23:00 jsem dostal za stěrač upozornění na spáchání přestupku a ráno v deset další. Přišly dva dopisy s upozorněním na spáchání přestupku s informacemi kam uhradit pokuty. Proč bych měl platit dvě pokuty za jeden přestupek, jak to vyřešit?

Datum 10.11.2016

Vložil Smithd273

Titulek John

Odpovědět

This website is mostly a walkby for all the info you wished about this and didnt know who to ask. Glimpse right here, and also youll undoubtedly uncover it. cbegfdebcekegkde

Datum 19.10.2016

Vložil Lukáš

Titulek parkování před soukromou garáží

Odpovědět

Dobrý den, mám pronajatou řadovou garáž, s právem využívat pozemek před garáží. Denně mi však před vjezdem do garáže parkují auta. Dnes ráno jsem 30 minut čekal na příjezd městské policie, 30 minut po mém telefonátu na polici přišel chlapík nasedl do auta řekl omlouvám se a odjel, policie nestihla přijet, prý toho mají hodně, takto je to pokaždé takže viník zůstane vždy nepotrestaný. Je možné se nějak bránit? Zde na stránkách jsem ani nenašel, že by parkování ve vjezdu do garáže bylo přestupkem, děkuji za odpověď.