Dopravní přestupky při parkování

Přestupky při parkováníZde se nachází několik běžných přestupků spojených s parkováním. Nastudujte si, čeho se při parkování vyvarovat a vyhněte se tak placení pokut a ztrátě bodů.

Máte-li nějaké další zkušenosti s pokutami nebo obecně přestupky týkající se parkování, podělte se o ně s námi v diskuzi. Pokud máte nějaké dotazy ohledně přestupků, neváhejte se zeptat.

Termíny použité v dopravních předpisech

V předpisech se můžeme setkat se dvěma termíny, které pro někoho mohou být matoucí. Jedná se o zastavení a stání.

Stání
stát znamená uvést vozidlo do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení.
Zastavení
zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.
Dále se v předpisech můžeme setkat s termínem "zastavení vozidla", který ale nelze zaměňovat s termínem "zastavení". Zastavení vozidla znamená přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

Pokuty za dopravní přestupky

Botička na autěPokuta za špatné parkování může být až ve výši 2000 Kč. Strážníci městské policie můžou také na vozidlo nasadit botičku bránící odjetí, dokud pokuta není zaplacena. Při zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5-10.000 Kč.

Odtažení vozidla může přijít až na 1300 Kč, dále se platí za stání vozidla na záchytném parkovišti - první den 150 Kč a každý další 200 Kč. Odtažení vozidla může strážník městské policie nařídit v případě, že vozidlo omezuje nebo ohrožuje provoz na pozemní komunikaci nebo pokud neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti.

Přestupky, kterých se můžete dopustit při parkování

Řidič nesmí zastavit a stát

Odtah při špatném parkování

 • v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti
 • před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním
 • na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním
 • na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace
 • v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
 • u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku
 • na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi
 • na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"
 • ve vyhrazeném jízdním pruhu
 • v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu
 • ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry
 • na mostě
 • v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"
 • před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci
 • na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)
 • na tramvajovém pásu
 • na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci
 • na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Sdílej: Sdílet Linkuj si ! Jaggni to pošli na vybrali.sme.sk


Diskuze: Přestupky

Datum 19.10.2016

Vložil Lukáš

Titulek parkování před soukromou garáží

Odpovědět

Dobrý den, mám pronajatou řadovou garáž, s právem využívat pozemek před garáží. Denně mi však před vjezdem do garáže parkují auta. Dnes ráno jsem 30 minut čekal na příjezd městské policie, 30 minut po mém telefonátu na polici přišel chlapík nasedl do auta řekl omlouvám se a odjel, policie nestihla přijet, prý toho mají hodně, takto je to pokaždé takže viník zůstane vždy nepotrestaný. Je možné se nějak bránit? Zde na stránkách jsem ani nenašel, že by parkování ve vjezdu do garáže bylo přestupkem, děkuji za odpověď.

Datum 03.10.2016

Vložil Martina

Titulek parkování autobusu mimo autobusové nádraží

Odpovědět

Je napadnutelné parkování linkového autobusu na vedlejší místní komunikaci mezi rodinnými domky? Přitom cca 500m je autobusové nádraží. Soused tak nastartovává autobus v 4,30h (i o víkendu) a odjíždí v 5h. Je možné této netoleranci zabránit? Děkuji za odpověď.

Datum 23.09.2016

Vložil Alena

Titulek Klymova

Odpovědět

Dobry den,mam dotaz.U nas pod barakem je docastna zastavka MHD v pripadech kdy nejezdi tramvaj.Bezne se tam parkuje jelikoz je sídliště moc velke a je tu spousta aut.dnes po navratu z prace sem ke svemu udivu nasla za začátkem pokutu.ale treba auta ktera tam stoji evidentne uz par let bez pohybu nic nemaji.mohu se zeptat jaka vyse pokuty mi hrozi?dekuji Alena

Datum 12.08.2016

Vložil Křapa

Titulek parkování

Odpovědět

Dobrý den
Rád bych se dozvěděl, jak je to s parkováním na vozovce ve městě,která je současně chodníkem pro chodce.

Datum 22.09.2016

Vložil Kopečný

Titulek Re: parkování

Odpovědět

Máte-li na mysli pěší zónu, která je označena dopravní značkou, tak tam smí vjet jen vozidla vyznačená ve spodní části značky. Parkování jen na místech označených jako parkoviště.